KULTY a SEKTY

 

 

Úvod                                 

Definice

Náboženské sekty

Příklady sekt

Důsledky členství

Kult osobnosti

Zajímavosti

 

 

Možné důsledky členství

Dlouhé setrvání v některých zhoubných skupinách vede obyčejně k extrémní závislosti. Strávíte-li dlouhou dobu s určitou skupinou lidí, které sbližuje stejná vášeň, záliba, bude pro vás velmi těžké nalézt společnou řeč s jinak smýšlejícími lidmi.Takoví člověk většinou ztrácí zájem o jinak smýšlející přátelé a o rodinu (nemusí se jednat jen o lidi ovlivněné kultem, ale i o spoustu jiných skupin lidí ve společnosti, např. drogově závislí ap.) a snaží se trávit maximum času s lidmi s kterými si rozumí. Vezmeme-li v úvahu ještě cílené vymývání mozku, tak je zřejmé, že to na člověku musí zanechat zjevné stopy. V případě lidí ovlivněných kultem je to především ve způsobu řeči a prázdných frázích, neschopností soustředit se a samostatně se rozhodovat, a ztrátě objektivního pohledu na svět. 

Často bývá velice složité vrátit zpět do všedního života i člověka, který chce sektu opustit dobrovolně. Dlouhé setrvání v sektě ovlivní jeho myšlení a on není schopný rozlišovat mezi skutečností a "vizemi" ve které ho sekta donutila, nebo lépe řečeno naučila, věřit. Z toho důvodu se člověk cítí dezorientovaný, trpí pocity viny a strachu (ze setkání s lidmi z kultu, přicházející katastrofy, ap.) 

V minulosti můžeme nalézt spousty příkladů jak sekty negativně ovlivnily myšlení spousty lidí a přiměli je spáchat zlo sami na sobě nebo na ostatních lidech, ale i zvířatech, majetku ap.

  • Vůdce americké sekty Svatyně lidu Jim Jones nechal v amazonském pralese roku 1978 zemřít všech 913 obyvatel komunitního městečka Jonestown (včetně sebe a 260 dětí).
  • V roce 1994 bylo 53 jeho členů, včetně vůdce sekty Chrám řádu slunce Luka Joureta nalezeno mrtvých ve vyhořelých domech ve
    Švýcarsku a v Kanadě. Požáry byly založeny současně. Členové sekty se před zapálením domů nebo krátce po něm sami zastřelili.
  • Aum Shinri Kyo zavraždil 12 cestujících plynem Sarinem v Tokijském metru. Přes 5000 lidí  utrpělo zranění. Sekta, zodpovědná za atentát stále existuje a má přes 7,000 členů.